Platforma wsparcia powrotu do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osób z implantami ślimakowymi.


Platforma służy do aktywnego treningu rozpoznawania linii melodycznej. Korzystamy z 75 różnych linii melodycznych utworzonych z dźwięków dwóch różnych fortepianów oraz fagotu. Każda linia melodyczna występuje w wersji z interwałami półtonu, dwóch półtonów lub 4 półtonów.

PRACA Z PLATFORMĄ. Po zalogowaniu możesz wykonać TEST. Wybierz przycisk . Jest to główny przycisk Platformy i służy do testowania/ćwiczenia rozpoznawania wyskości dźwięków. TEST polega na odsłuchaniu wszystkich losowych 18-tu linii melodycznych.

Po wejściu na TEST słyszysz linię melodyczną. Należy rozpoznać któremu z dziewięciu paneli ta linia odpowiada.

Przycisk ze znakiem z prawej strony na dole pozwala na ponowne odegranie rozpoznawanej linii melodycznej. Możesz ten przycisk wciskać dowolnie wiele razy, aż do pełnego jej rozpoznania. Wtedy wskaż na rozpoznaną linię melodyczną. Zaświeci się kółko zielone (dobre wskazanie) lub czerwone (niepoprawne wskazanie).

TWOJE ODPOWIEDZI. Odpowiedzi w TEŚCIE są rejestrowane a w programie przedstawione graficznie jako kółka zielone (dobre wskazania) lub czerwone (niepoprawne wskazania). Kółka białe oznaczają brak odpowiedzi (test jeszcze nie został wykonany). Wykonanie pełnego testu widoczne jest jako zapełnienie wszystkich białych kółek kółkami zielonymi lub czerwonymi. Jest ważne, aby wykonać cały test, tylko wtedy będzie on zapisany w Twojej bazie wyników.
NIEPOPRAWNA ODPOWIEDŹ. W przypadku niepoprawnego rozpoznania linii melodycznej pojawia się czerwony przycisk z poprawną odpowiedzią. Na czerwonym polu widać wzorzec dźwiękowy (który niepoprawnie odgadłeś) i symbol "graj". Klikając na ten przycisk możesz wysłuchać poprawną odpowiedź. Ta część aplikacji ma ogromne znaczenie w procesie rehabilitacji. Kiedy chcesz już zakończyć wysłuchiwania wciśnij z prawej strony i przejdź do kolejnej linii melodycznej.
18 PRÓB (LOSOWYCH LINII MELODYCZNYCH DO ODGADNIĘCIA). Twoje odpowiedzi są rejestrowane i posłużą do tworzenia statystyk, analizy danych i raportu. Dlatego ważne jest, by odpowiedzieć na pełną osiemnastkę aż do pojawienia się znaku . Badamy w ten sposób percepcję rozumienia wysokości dźwięku w dłuższym teście - uwzględniając zmęczenie, znużenie testowaniem czy spadek skupienia użytkownika. W przypadku przerwania testu z niepełną osiemnastką dane nie są zapisywane i nie będą uwzględniane w statystykach.
IM WIĘCEJ TESTÓW TYM LEPIEJ. Jak z każdym ćwiczeniem - im więcej czasu na to poświęcasz, tym lepszy jesteś. Dlatego zachęcamy do sumiennego ćwiczenia. Ale nie przesadzajmy - wystarczy wykonać jeden TEST (zajmie Ci to mniej niż 5 min) co dzień/co dwa dni. Wówczas w rozsądnym czasie uzyskasz wiarygodną statystykę. Należy też nie zniechęcać się zbytnio nietrafnymi odpowiedziami - na początku to typowe, skup się i ćwicz dalej. Każdy wykonany TEST zaznaczony jest na pasku postępu, a po wykonanu 25-ciu takich testów dostaniesz "gwiazdkę" na koncie. Użytkownicy z trzema/czteroma takimi gwiazdkami wykazują zdecydowane polepszenie skuteczności rozpoznawania linii melodycznych.
MODUŁ NAUKI. Po wykonaniu TESTU można skorzystać z modułu NAUKI (przycisk ) i odsłuchiwać linie melodyczne według własnego wyboru. Można wybrać jeden z dwu fortepianów (niebieski lub zielony) lub fagot. Dalej wybieramy interwał: jeden półton , dwa półtony lub cztery półtony . W pokazanym z prawej strony przykładzie wybrano fortepian (niebieski) z interwałem 1 półtonu.

Moduł nauki dostępny jest dopiero po wykonaniu TESTU. Zanim nie ukończysz pełnego testu przycisk ten pozostaje zablokowany.
Po wyborze instrumentu oraz interwału można wskazywać na linię melodyczną i ją odsłuchiwać dowolną liczbę razy.
PRZEGLĄDANIE HISTORII. Możesz przejrzeć hisorię swoich TESTÓW - wybierz przycisk . Będziesz widzieć datę i godzinę wykonanych testów oraz wynik pełnej 18-tki. Zobaczysz swoje błędne odpowiedzi jako parę obrazków: pierwszy - zagrany wzorzec, drugi (czerwone pole) - Twoja błędna odpowiedź. Dobre odpowiedzi nie są przedstawione graficznie, zamiast tego uwzględnione są w wyniku końcowym - liczbie udanych trafień, np. "3/18 OK" lub "15/18 OK".
ROZPOZNAWALNOŚC. Wyliczamy procentową wartość poprawnych odpowiedzi - w ten sposób mierzymy Twoje postępy. Pamiętaj jednak, że ten parametr na początku pracy z Platformą może się mocno zmieniać (raz udzielisz dużo poprawnych odpowiedzi w TEŚCIE, a innym razem mnieji). Sensowność tego współczynnika zależy od liczby wykonanych testów - ćwicz wytrwale a sam się przekonasz, że ROZPOZNAWALNOŚĆ się ustabilizowała i zaczyna rosnąć! Możesz śledzić zmiany ROZPOZNAWALNOŚCI w czasie zaglądając do HISTORII.

Użytkownikom z kilkoma gwiazdkami przygotowujemy INDYWIDUALNY RAPORT, który jest wnikliwą analizą Twoich postępów (zawiera dużo więcej informacji niż parametr ROZPOZNAWALNOŚĆ, jednak wymaga dużej statystyki). Ta analiza posłuży w przyszłości do przygotowania indywidualnego planu ćwiczeniowego a Autorom platformy do stworzenia publikacji naukowej.
UWAGI KOŃCOWE. Nie przejmuj się swoimi błędnymi odpowiedziami, których może być dużo - pierwsze TESTY mogą być w całości nietrafione! Dopiero po kilku/kilkunastu próbach mogą pojawić się nieliczne dobre odpowiedzi - dlatego warto dużo ćwiczyć. Pocieszając: testując Platformę zauważyliśmy, że nawet osoby bez implantów mają trudności z prawidłowym wskazaniem wzorców dźwiękowych. Wyjątek stanowią osoby z tzw. "słuchem muzycznym" - dla nich te testy są bardzo proste.


"

POWRÓT TO STRONY GŁÓWNEJ